با جای جوش های صورت چه کنیم؟

حتما شما هم ديده ‌ايد خانم‌ ها و آقاياني را که روي صورت‌ شان جاي جوش‌ هاي عميق باقي مانده است. خيلي از اين افراد انواع کِرِم ‌ها و محصولات زيبايي را امتحان مي‌ کنند تا اين جوشگاه ‌ها دست از سرشان بردارند ولي در بيشتر مواقع اين کارها بي‌ فايده است و آن ها به نتيجه دلخواه ‌شان نمي ‌رسند؛ چون پوست‌ شان آسيبي عمقي ديده و براي درمان آن بايد يک متخصص پوست دست به کار شود.
در اين شرايط، بسته به عمق آسيب پوستي، ممکن است پزشک براي اين افراد از درم ابريژن يا عمل جراحي استفاده کند.
چرا جاي جوش‌ ها در صورت بعضي ‌ها پُر از چاله چوله مي ‌شود؟
يکي از مشکلاتي که در سنين بحران ‌ساز، يعني در سنين ازدواج، مورد توجه جدي قرار مي‌ گيرد؛ ظاهر ناخوشايند آثار زخم‌ هاي صورت است که عمدتا توسط جوش ‌هاي چرکي و عميق صورت و يا در اثر عواملي مانند آبله مرغان و جراحات پوستي ناشي از ضربه و تصادفات يا بيماري‌ هاي ديگر به‌ وجود مي‌ آيد. اگر چه جوشگاه‌ هاي پوستي از نظر ديگران مي‌ تواند خيلي خفيف و نامشخص باشد ولي با اين حال، براي خود بيمار بسيار قابل توجه است.
مي ‌شود از آن ها پيشگيري کرد؟
بله؛ پيشگيري از ايجاد اسکار(جوشگاه) بسيار ساده ‌تر از درمان است؛ لذا در اکثر موارد، تاکيد بر درمان طبي زودرس و طولاني تا پايان بيماري است. در جوش غرور جواني، اسکارها مي ‌توانند از سوراخ ‌هاي کوچک که ممکن است با سوراخ‌ هاي گشاد غدد چربي پوست اشتباه شوند تا ضايعات آبله اي شکل بزرگ و عميق وجود داشته باشند. اين جوشگاه‌ ها مي ‌توانند صورت، پشت، سينه و حتي بازوها را گرفتار کرده و فرو رفته يا برآمده باشند.
و راه درما‌ن آن چيست؟
روش‌ هاي مختلف درمان اسکار يا جوشگاه‌ هاي صورت عبارت هستند از: تراشيدن پوست، استفاده از ليزر CO2، عمل جراحي برداشتن اسکار، برآمده کردن پوست و گرافت پوستي، تزريق مواد پُرکننده اسکار و پيلينگ يا لايه ‌برداري پوست که بر اساس شدت و گستردگي ناهنجاري پوست در افراد مبتلا مي ‌توان روش مناسب را انتخاب کرد.
سايش پوست هم موثر است؟
بله؛ در روش درم ابريژن به وسيله عمل تراش پوست، لايه سطحي پوست ساييده شده و در نتيجه لايه زيرين پوست که ظاهر صاف‌ تر و شفاف ‌تري دارد، جايگزين آن مي ‌شود. همچنين لايه زاينده پوست تا مدت 6 ماه بعد فعال‌ تر بوده و سرعت رسيدن سلول ‌هاي عمقي پوست به سطح پوست بيشتر شده و کلاژن ‌سازي در ناحيه درم فعال ‌تر شده و استحکام درم بيشتر مي ‌شود. کليه اين اتفاقات باعث کم شدن عمق اسکار(جوشگاه) و فرورفتگي پوست يا از بين رفتن آن مي ‌شود. استفاده از کرم‌ هاي مخصوص که قبل از عمل باعث تحريک پوست و لايه‌ برداري مي‌ شود، چند هفته قبل از عمل ضروري بوده و باعث سريع ‌تر شدن ترميم پوست پس از عمل ساييدن پوست مي ‌گردد.

جوش غرور جواني
چه مراقبتي لازم است؟
پس از عمل با پانسمان مخصوص روي پوست، پوشانده شده و بعد از 2 تا 4 روز، پانسمان برداشته مي ‌شود و پس از دو هفته بيمار مي‌ تواند با استفاده از وسايل و کرم هاي ضدآفتاب به محل کار خود برود. البته تا مدت 6 ماه بيمار نبايد در معرض مستقيم نور آفتاب قرار بگيرد. بيماراني که سابقه عفونت تبخال و يا سابقه عدم ترميم زخم دارند و همچنين کساني که قرص اکوتان مصرف مي ‌کنند، بايد قبل از عمل به پزشک اطلاع دهند.
جراحي هم گاهي لازم است؟
بعضي مواقع جوشگاه‌ هاي عميق پوست صورت را با عمل جراحي برداشته و محل را بخيه مي ‌زنيم. در برخي بيماران لازم است اسکارهاي عميق توسط تزريق کلاژن پُر شده و يا در بعضي موارد پيوند پوست از پشت گوش به ناحيه فرو رفته پوست انجام مي ‌شود. انواع مختلف پيلينگ، به تنهايي يا همراه ساييدن پوست براي بهبود جوشگاه‌ هاي سطحي و التهابي پوست انجام مي ‌شود که اين عمل اگر همراه با مصرف طولاني مدت اسيدهاي رتينوئيک و ترکيبات آلفاهيدروکسي ‌اسيد باشد، به‌ خصوص در افراد با پوست سفيد و روشن نتايج خوبي دارد.
ليزر چه ‌طور؟
امروزه از ليزر دي ‌اکسيد کربن، در درمان اسکارهاي پوستي نيز استفاده شده است که نتايج خوب بوده و با عمل ساييدن پوست قابل مقايسه است و عوارض محدودي گزارش شده است.
با تيرگي جاي جوش‌ ها چه کنيم؟
درمان تيرگي پس از التهاب ناشي از جوش ‌هاي دستکاري شده، مشکل و طولاني است و براي حصول نتايج مورد قبول، 6 تا 12 ماه وقت لازم است. استفاده روزانه از ضدآفتاب ‌هاي با طيف وسيع بخش مهمي از درمان است. انواع متفاوتي از کرِم‌هاي موضعي در درمان تيرگي پس از التهاب استفاده مي ‌شود که شامل کرم‌ هاي هيدروکينون، ترتينوئين، اسيدگليکوليک و آزلاييک ‌اسيد است. استفاده از پيلينگ ‌هاي شيميايي در به دست آمدن نتايج عالي نيز موثر است.
و درمان‌ هاي ديگر؟
ساير درمان‌ ها شامل استفاده از تري‌ کلرواستيک ‌اسيد و کرايوتراپي سطحي با نيتروژن مايع است که البته در افرادي با پوست تيره به دليل احتمال ايجاد اسکار(جوشگاه) بهتر است انجام نشود. استفاده از کرِم‌ هاي پوشاننده براي مناطق درگير نيز مي ‌تواند از لحاظ ظاهري براي فرد موثر باشد. رتين ‌آلدييد و يا اسيد‌گليکوليک نيز مي ‌تواند در درمان تيرگي پس از التهاب در مورد جوش صورت استفاده شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *