جای جوش و روشهای درمانی موثر برای اسکار آکنه

جاي جوش:
جای جوش یاآکنه اسکار به فررفتگی های ناشی ازجوشهای عمیقی گفته میشود این اسکارها گاهی سطحی و گاهی عمقی میباشد. هرچه اسکارها سطحی تر باشد پر کردن و صاف کردن آن آسان تر و هرچه اسکارها عمیق تر باشند صاف تر کردن آنها دشوارتر ونیاز به زمان بیشتری دارد.

اسكار آكنه به چند شكل است:

به شكل تورفتگي هاي نسبتا پهن و كم عمق
به شكل تورفتگي هاي با عمق زياد
اسكارهاي هيپرتروفيك يابرجسته
اسكارهايي مثل جاي فرورفتگي هاي سوزن درپوست يا منافذ پوستي خيلي بزرگ .
در حال حاضر روشهای درمانی موثر برای اسکار آکنه میتواند یک یا ترکیبی ازچند روش زیر باشد:
میکرودرم ابژون:
دراین روش به کمک ذستگاه میکرودرم لایه های سطحی پوست برداشته ميشود وسبب کلاژن سازی ودرنتیجه کاهش عمق اسکار میشود.این روش نیاز به جلسات متعدد وبا فواصل 2 یا3 هفته یکباردارد. این روش جهت اسکارهای بسیار عمیق توصیه نمی شود. در این روش جوش فعال و تیرگی محل جوش ها نیز بهبود می یابد و همچنین منافذ باز بسته تر شده و پوست صافتر بنظر ميرسد. این روش دوره نقاهت طولانی ندارد.

IPL:
ipl کلاژن سازی پوست را تحریک میکند و اسکارها سطحی تر می شوند و با تکرار آن پوست تاحدود زیادی صاف می شود . این روش کمک به بستن منافذ میکند و قرمزی جای جوش را نیز کاهش می دهد. این روش همچنین میتواند جوشهای فعال و التهابی را نیز بهبود بخشد . این روش نیز عارضه خاصی ایجاد نمی کند وفرد بلافاصله به کار روزمره خود ادامه می دهد.

لیرزCO2 :
دراین روش ابتدا باید جوش فعال درمان شود.بعد ازانجام لیزر موضع پانسمان میشود که تا 10 روز ادامه دارد و پس از آن پوست صاف تر و صورتی رنگی ایجاد می شود که این قرمزی پوست میتواند 2 تا3ماه ادامه یابد و پس از آن کاملا از بین می رود وپوست یکدست وهم رنگ می شود که حتما باید دراین روش پس ازبهبودی زخم ها از ضد آفتاب استفاده شود تا محل زخم ولیزر شده تیره نشود. یکی ازمعایب لیزر بغیر از دوران نقاهت طولانی وقرمزی پوست pip میباشد که تیره شدن محل لیزر شده است که بیشتردرافراد، خیلی تیره ویا کسانی که زیاد درمعرض آفتاب قرار می گیرند رخ میدهد. این روش نیاز به تکرارحدود 6ماه بعد دارد.

لیزر فرکشنال:CO2
در این نوع لیزر مشکلات لیزر CO2 را نداریم و فرد لیزر شده میتواند بعد از لیزر به کارهای روزمره خود ادامه دهد .در این روش بدون نیاز به تزریق ماده بی حسی منطقه مورد نظر لیزر می شود و لی پوست دچار زخم یا ترشح نمیشود و در نتیجه نیاز به پانسمان طولانی ندارد .قرمزی مختصری به مدت 5 تا 6 روزایجاد می شودوسپس پوسته ریزی وایجاد پوست جدید.این لیزر عوارض کمتری نسبت به لیزرCO2 دارد. این روش درمانی نیاز به تکرار ماهیانه دارد و بسته به عمق اسکار بین 3 تا 6 جلسه نیاز است.

subcision:
در این روش پس از بيحس كردن ، چسبندگى پوست به بافت های زیرین توسط سوزن مخصوصی جدا می گردد . زخم والتهاب ایجاد شده سبب تحریک کلاژن سازی میشود.

روش های جدید برخورد با آکنه اسکار:
تزریق چربی :
در بعضی اسکارهای عمقی مىتوان با استفاده از تزریق چربی داخل اسکار ها ظاهر بهتری به پوست داد.

rf فرکشنال سوزنی:
در این روش با استفاده از انرژی کنترل شده rf کلاژن سازی تحریک واسکار ها در چندین جلسه کاهش پیدا میکنند . حسن این روش دوران نقاهت کوتاهتر نسبت به لیزر میباشد.

درمارول:
دراین روش با استفاده از دستگاهی بنام درمارولر کلاژن سازی پوست تحریک وطی چند جلسه سبب بهبود پوست میشود .از مزایای این روش نداشتن عوارض جانبی ، محدودیت فصلی (مانند لیزر) و محدودیت تیپ پوستی میباشد این روش به تنهایی ویا همراه با prp ،تزریق چربی و… قابل انجام است.

Suction-subcision:
این روش با سوزن مخصوص ومانند ساب سیژن انجام میشود ولی مزیت این روش بعلت انجام ساکشن عدم ایجاد چسبندگی ودرنتیجه احتمال بازگشت کمتر نسبت به ساب سیزن میباشد.

سل تراپی:
این روش شامل prp ،اسپری پوست(re-cell) میباشد که به تنهایی ویا همراه سایر روش ها قابل انجام و سبب افزایش بهبود پوست میشود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *