روش های کاشت موی طبیعی

در حال حاضر کاشت موی طبیعی با دو روش جراحی FUT و روش غیر جراحی FIT و یا ترکیب هر دو روش انجام می شود.

کاشت موی طبیعی (پیوند مو) با روش ترکیبی FUT+FIT

تجربه نشان می دهد که در طاسی های وسیع ترکیب دو روش FUT و FIT در دو روز متوالی باعث افزایش تعداد موهای کاشته شده و پوشاندن منطقه وسیعی از طاسی می گردد.

كاشت موی طبیعی با روش جراحي FUT

امروزه متخصصین پوست و مو با بكارگيري جدیدترین نوآوری ها در تکنیک FUT طاسی سر را با کاشت موهاي طبيعي و در حال رشد خود فرد برطرف كرده و خط موي (Hairline) منحصر به فرد و کاملا طبیعی خلق مي كنند. موهاي جديد نياز به مراقبت دارويي و غير دارويي نداشته و مادام العمر رشد خواهد كرد. مو های کاشته شده را می توان شست، حالت داد و كوتاه کرد. تکنیک FUT با چنان ظرافت و هنری انجام مي شود كه کمتر کسی متوجه كاشته شدن موها در سر بيماران مي شود.

کاشت موی طبیعی در اتاق عمل مجهز کلینیک و با بيحسي موضعي(شبیه کارهای دندان پزشکی ) انجام مي گيرد. توجه داشته باشید بيمار برای این عمل بیهوش نمی شود بلکه در طول عمل بيدار و هوشیار است، درد ندارد و شاهد و ناظر تمام مراحل کار است.

در روش FUT نيازي به كوتاه كردن کل مو هاي سر نیست و فقط مو هاي کم پشت منطقه طاسی با شماره یک یا دو کوتاه می شود. البته تجربه نشان می دهد بهتر است کل موهای سر کوتاه شود تا بعدا تعویض پانسمان و شستشوی سر راحت تر انجام شود.

در ابتداي عمل پوست سر با تزریق لیدوکایین بیحس می شود. پس از ایجاد بیحسی کامل، يك نوار باریک به عرض یک تا دو سانتی متر و به طول 25-32 سانتی متر از بخش مودار پشت سر( بانک مو ) برداشته می شود.

در پايان جراحی ، محل برداشت نوار پوستی توسط تعدادی بخيه ظریف ترميم مي شود و جای خالی در پشت سر باقی نمی ماند. بخيه ها قابل جذب نبوده و بعد از دو هفته كشيده مي شود، البته کشیدن بخیه ها دردناک نیست.

سپس 2 تن از زبده ترين تکنسین های اتاق عمل با استفاده از ميكروسكوپ هاي اختصاصي، نوار پوستي برداشته شده را به قطعات بسيار كوچك تر تقسيم مي كنند. هر قطعه كوچك را گرافت( graft ) مي نامند. در این بخش از کار باید حداکثر استفاده را از نوار پوستی برد و کلیه گرفت ها را از هر سانتیمتر از پوست خارج کرد. هر یک از گرافت ها حاوي يك الي 4 تار مو ( follicular unit graft ) می باشد.

در گذشته اندازه گرافت ها بسیار بزرگ بوده (حاوی 10 تا 20 تار مو ) و موهاي كاشته شده نماي عروسكي غير طبيعي پيدا مي كرد ولي امروزه نتایج عمل از لحاظ تراکم موها و خط مو به قدری طبیعی است که تشخیص موهاي كاشته شده ازموهای قبلی دشوار است.

در مرحله بعد طراحی خط رویش مو انجام می شود. خط رویش مو با در نظر گرفتن سن فرد، استخوان بندی صورت و موهای جلوی سر طراحي مي شود. خط مو نباید خیلی صاف، خیلی بالا یا خیلی پایین باشد. با توجه به اهمیت خط موی طبیعی در زیبایی چهره، دکتر مکرمی وقت و انرژی زیادی صرف طراحی خط مو می کند. البته در طراحی خط مو انتظارات معقول و منطقی بیمار نیز مد نظر قرار می گیرد. گرافت های حاوی یک تار مو با زاویه 30 درجه و رو به جلو به صورت فشرده در خط رویش مو كاشته مي شود. در پشت خط مو گرافت های حاوی 2 یا 3 تار مو لابلای موهای سر و به موازات آن ها كاشته مي شود. محل كاشته شدن هر يك از گرافت ها در پوست سر بسيار كوچك و كم عمق و به اندازه سوراخ ناشي از فرورفتن يك سوزن در پوست سر است. گرافت ها يك به يك در اين سوراخ ها قرار داده مي شود. اين مرحله بسته به تعداد گرافت ها 1-2 ساعت طول می کشد و به سرعت و دقت زيادي نیاز دارد.

در پايان عمل وضعيت قرار گرفتن گرافت ها در پوست سر را چك كرده و پانسمان انجام می شود و به این ترتیب عمل به پایان می رسد. در روزهای بعد لازم است پانسمان باز شده و موها شسته شود. تعویض پانسمان در یکی دو روز اول در کلینیک انجام می شود.

تعداد تار مو و تعداد جلسات کاشت مو با روش جراحی FUT

در یک جلسه کاشت مو با روش FUT متناسب با تراکم موهای پشت سر و نرمی یا سفتی پوست سر تعداد موهای برداشت شده فرق می کند. معمولا در یک جلسه 1500-2000 گرفت (4-5 هزار تار مو) از پشت سر قابل برداشت و کاشت است. بسته به وسعت طاسي 1-2 جلسه كاشت مو لازم است تا طاسی سر با تراکم مناسب پر شود. فاصله جلسات كاشت مو از يك ماه تا يكسال متغير است.

عوارض کاشت مو با روش FUT

كاشت موی طبیعی با روش جراحی FUT جزو عمل هاي جراحي بسيار ايمن محسوب مي شود و به طور روزمره توسط متخصصین پوست و مو انجام می گیرد. امروزه با پيشرفت تكنيك هاي جراحي بيماران با عوارض ناخوشايندي مانند اسکار زشت در پشت سر یا خط موی صاف یا غیر طبیعی در جلوی سر روبرو نمي شوند. کاشت مو با تراکم کم زیبا نیست، بنابر این سعی می شود با در نظر گرفتن وسعت طاسی، حداکثر مو ها با حداکثر تراکم کاشته شود.

معمولا محل كاشته شدن گرافت ها دردناك نيست. ممكن است مختصري التهاب و قرمزی در محل كاشت وجود داشته باشد كه به مرور برطرف مي شود.

ممكن است در ناحیه جراحی يكي دو روز درد و احساس كشيده شدن پوست وجود داشته باشد كه براحتي با مصرف مسكن هاي معمولي برطرف خواهد شد. تورم پیشانی از عوارض عادی کاشت موست و تنها 3-4 روز طول می کشد. ممکن است بیماران تا مدتی در پشت سر احساس كرختي و بيحسي كنند كه به مرور زمان برطرف خواهد شد. رد عمل بسيار باريك بوده و براحتي توسط موهاي شخص پوشيده مي شود.

عفونت چه در پشت سر و چه در محل کاشت فوق العاده نادر است زیرا کلیه وسایل جراحی توسط دستگاه اتوکلاو با استفاده از بخار آب پرفشار استریل می شود و لوازم مصرفی هم یک بار مصرف هستند .

کاشت مو به روش غیر جراحیFUE) FIT)

در روش FIT که به روش بدون برش و بدون بخیه معروف است با استفاده از قلم استوانه ای مخصوصی بنام پانچ، فولیکول های مو مستقیما( بدون برش جراحی ) از پوست سر برداشته می شود. تفاوت FIT با FUT فقط در نحوه برداشت موها از دور سر است و گرنه نحوه کاشت در هر دو روش یکسان است.

قبل از FIT موهاي سر با شماره یک كوتاه می شود. پس از تزریق لیدوکایین(بيحسي موضعي)، توسط پانچ كوچكي به قطر 0.8 تا 1 ميليمتر واحدهای فولیکولی(هر یک حاوی 1-4 تار مو) يك به يك از پوست سر خارج می شود و یک به یک در ناحیه طاسی كاشته مي شود. پانچ با دست یا میکروموتور یا دستگاه سیفر انجام می شود. به نظر دکتر مکرمی پانچ با دست به مهارت و تجربه بیشتری نیاز دارد و مشکل تر از کار با دستگاه است ولی آسیب کمتری به فولیکول ها وارد می شود و نتیجه عمل خیلی بهتر است.

افراد مناسب برای FIT کدامند؟ ۱- اگر فرد به هر دلیلی تمایل به برش جراحی و بخیه نداشته باشد. ۲- اگر به خاطر سفت بودن پوست سر امکان برداشتن نوار پوستی(FUT )وجود نداشته باشد. ۳-اگر بیمار روز قبل FUT کرده و روز بعد برای عمل ترکیبی مراجعه کند.

حسن اصلی روش غیر جراحی FIT:

حسن این روش آن است که از برش جراحی، بخیه زدن و بخیه کشیدن استفاده نمی شود. بنابراین خط بخیه در پشت سر باقی نمی ماند. ضمنا بیماران بعد از عمل درد و یا ناراحتی کمتری احساس می کنند.

عیب اصلی روش غیر جراحی FIT:

متاسفانه این روش برای همه افراد قابل استفاده نیست زیرا احتمال دارد ریشه موها در حین پانچ کردن آسیب ببیند. به همین دلیل توصیه می شود ابتدا چند گرافت به عنوان تست برداشت شود، اگر نتیجه تست مثبت بود می توان از این روش استفاده کرد و به نتیجه عمل امیدوار بود.

پیوند موهای بدن به سر BHT

بعضی از مراجعین که بانک موی کافی در پشت سر ندارند ولی بدنشان پر مو است تمایل دارند از موهای بدن برای کاشت مو استفاده شود. توجه فرمایید با روش FIT می توان با استفاده از پانچ یک میلیمتری موهای بدن را برداشت و در ناحیه طاسی کاشت، اما نتایج عمل ها امیدوار کننده نیست. موهاي بدن بهیچوجه جايگزين مناسبي براي موهاي سر نيستند. این موها نازک و کوتاه هستند و برای پر کردن طاسی سر مناسب نیستند.

كاشت موهاي مصنوعي( artificial hair implant)

هرچند كيفيت موهاي مصنوعي بسیار بهتر از گذشته شده و گاهی تشخيص موي مصنوعي از موي طبيعي مشکل است ولی کاشت موی مصنوعی بسیار پر عارضه است ( خطر عفونت، واکنش حساسیتی، احتمال سرطان زایی) و فعلا درمراكز معتبر دنيا انجام نمی شود. ضمنا موهای مصنوعی استحکام لازم را نداشته و پس از چند ماه از پوست سركنده مي شوند و لازم است هر سال کاشت مو تكرار شود.

افراد مناسب برای عمل کاشت موی طبیعی

كاشت موی طبیعی تنها راه حل موفقيت آميز و دائمي در درمان كم مويي و طاسي است. اين عمل براي هر مرد يا زني كه از كم مويي و یا طاسي رنج مي برد و بانک موی کافی در پشت سر دارد مناسب است. به طور کلی افراد زیر کاندید مناسبی برای کاشت مو هستند:

1-مردان با ريزش موي ارثی

2-زنان با ريزش موي ارثی

3-افرادی كه تمايل دارند خط رویش موی جلوی سر را پایین تر بیاورند و پیشانی کوتاه تری داشته باشند

4-بر روی اسکار جراحی یا سوختگی

5-افرادي كه ابرو یا ريش و سبيل ندارند و يا مي خواهند آنرا پرپشت تر كنند

سن مناسب برای کاشت موی طبیعی

چون ريزش مو پديده اي ادامه دار است، كاشت مو را قبل از سن 20 سالگي توصيه نمي كند افراد می توانند بعد از 20 سالگي هر وقت كه کم پشتی واضح یا طاسی داشتند اقدام به كاشت مو كنند. اكثرا اولين جلسه كاشت مو زماني انجام مي شود كه بيمار کاملاطاس نشده است در نتيجه موهاي كاشته شده در كنار موهاي موجود ظاهر پرپشت تري ايجاد خواهد كرد

توصيه مي شود در اولين مراجعه به متخصص پوست و مو درمان دارويي نيز شروع شود. درمان دارويي باعث كاهش شدت ريزش مو و يا پيشگيري كامل از آن مي شود البته موهای کاشته شده دائمی هستند و نیاز به دارو ندارند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *