کاشت مو و پیوند موی طبیعی سر

بیش از پنجاه درصد از مردان تا50 سالگی ریزش مو را تجربه می کنند و در بسیاری از آن‌ها، ریزش مو زودتر در 20، 30 سالگی یا حتی در دوره نوجوانی شروع می‌شود. ریزش مو اغلب در مردان اغلب چیزی بیشتر از کم پشت شدن خط مو است. این مشکل معمولا اعتماد به نفس و روحیه فرد را تحت تاثیر قرار داده است.

در کاشت مو طبیعی، واحد های فولیکولی مو از ناحیه اهدا کننده مو که اغلب موی پشت سر است جدا می شود و به ناحیه دریافت کننده (ناحیه طاس سر) انتقال داده می شود. این واحدهای فولیکولی طبیعی هستند و در صورتی که به درستی کشت شوند، رشد طبیعی مو در ناحیه طاس سر خود اتفاق می افتد.
کاشت موی طبیعی روشی ایمن است، دوره بهبودی کوتاه و عوارض جانبی اندکی دارد. مسئله ای که در موفقیت و اثرگذاری این عمل بسیار مهم است این است که، جراحی که این روش را انجام می دهد باید مهارت و تجربه بالایی داشته باشد.

hair transplant2

آیا شما کاندید خوبی برای کاشت مو هستید ؟
تعدادی از مهم ترین نکات قابل بررسی در زیر عنوان شده و کمک می کند تا شما بتوانید تا حدودی خود را به عنوان یک کاندید کاشت مو ارزیابی کنید.:
سن : اغلب آقایان 18 تا 25 ساله کاندید مناسبی برای کاشت مو نمی باشند بجز موارد خاص با نظر پزشک زیرا با بررسی میزان ریزش موی فعلی آنها پیش بینی توسعه یافتن طاسی در آینده امکان پذیر نمی باشد. بهترین زمان کاشت مو زمانی مناسب است که ریزش موی فرد متوقف شده باشد.
وضعیت سلامت : به منظور بررسی وضعیت سلامت فرد گرفتن شرح حال کامل و انجام آزمایشات لازم ضروری می‌باشد.
بانک مو: کسانی کاندید بهتری برای کاشت مو هستند که در ناحیه پشت سرشان تراکم بالایی ازفولیکولهای مو داشته باشند. تراکم به معنی تعداد موها در واحد سطح می باشد. البته به کمک متدهای نوین ، برای افرادی که تراکم موی کمتری دارند نیز کاشت مو قابل انجام است و نتایج رضایت بخشی خواهد داشت.
میزان شلی پوست سر : میزان شلی پوست مشخص می کند تا چه میزان از پوست پشت سر می توان بر داشت تا با حد اقل کشش بتوان بخیه زد و احتمال جای بخیه کاهش یابد . البته این موضوع تنها در روش fut حائز اهمیت است و در مورد بیمارانی که پوست سرشان به اندازه کافی شل نیست میتوان مشکل را با استفاده از روش fit حل نمود.
فرآیند کاشت مو چگونه است؟
کاشت مو بصورت یک عمل سرپایی و بدون بیهوشی همراه با بی حسی موضعی بوده و شخص متقاضی کاشت مو در حین عمل هیچگونه دردی حاصل از موهای که روی سرش کاشته می شود را حس نمی کند. پس از اتمام یک جلسه کاشت مو ( که حدود 3-8 ساعت طول می کشد ) به مدت یک روز پانسمان مناسبی روی سر گذاشته شده . بیمار فردای آن روز جهت تعویض پانسمان و ویزیت جراح و شستشوی سر مراجعه می کند. در روز دوم بعد از عمل می تواند به حمام برود. اما دلمه هایی در محل کاشت ایجاد شده که نباید دستکاری شود و این دلمه ها تا روز پانزدهم از بین می روند. موهای کاشته شده به مدت 2 هفته رشد می کنند که این اتفاق نشان دهنده گرفتن پیوندهاست. اما درصد زیادی از موها از هفته سوم شروع به ریزش کرده و لیریشه موها زنده میماند وموهای جدید ازماه دوم به بعد ظاهر میشوند که در ابتدا این موها نازک و کرکی شکل بوده و به مرور ضخیم می شوند. در اغلب افراد همراه با ریزش موهای کاشته شده تعدادی از موهای قبلی بیمار در اطراف محل کاشت نیز وارد فاز استراحت شده و ریزش پیدا می کنند و محل کاشت برای مدتی (شاید تا حدود 4 ماه) کم پشت تر از سابق دیده می شود، این حالت شوک نامیده شده و موقتی است و با بیرون آمدن موها از حالت استراحت و رشد موهای کاشته شده تراکم مورد انتظار ایجاد می شود. موهای کاشته شده در 6 ماه اول نازک، کرکی و کم تراکم ظاهر می شوند و از ماه ششم به بعد موها پر پشت تر شده و تا 12 ماه کامل می شوند.

14

روش کاشت مو
کاشت مو در کلینیک کیمیا با استفاده از جدید ترین متد های روز دنیا در کاشت موی طبیعی توسط تیمی از مجرب ترین تکنسین های کاشت مو و پزشک متخصص انجام می شود . کاشت مو در این کلینیک به سه روش fut ، fit و روش ترکیبی انجام می شود . در ادامه به بررسی هر کدام از روش ها خواهیم پرداخت .
روش fut
در طول این روش، میزان کمی مو از ناحیه اهدا کننده ( معمولا در پشت سر ) جدا شده و تحت بزرگنمایی میکروسکوپ، گرافت هایی ایجاد می شود که این گروه بندی های طبیعی را بدون تغییر نگه می داند. سپس گرافت ها در برش های ریز ناحیه ریزش مو در توزیعی که شبیه رشد موی طبیعی فرد است، قرار داده می شوند. این روش به چهار مرحله اصلی تقسیم می شود: برداشت مو از ناحیه اهدا کننده، آماده سازی گرافت، ایجاد ناحیه دریافت کننده و قرار دادن گرافت.
برداشت مو از ناحیه اهدا کننده: اولین مرحله این روش برداشت نوار اهدا کننده از محل دریافت کننده به شکلی است که کمترین آسیب به موهای اهدا کننده وارد شود و کمترین جای زخم در ناحیه اهدا کننده پس از بخیه زدن بافت ایجاد شود. این روش به محدود شدن ایجاد جای زخم در ناحیه اهدا کننده کمک می کند، زیرا به مو این امکان را می دهد تا از جای زخم رشد کند و نمایان بودن را به حداقل برساند.
آماده سازی گرافت. برای تبدیل بافت اهدا کننده در زیر میکروسکوپ به بخش های ریزی که تنها یک تا دو مو پهنا دارند به مهارت و کارایی زیادی نیاز است. در هنگامی که این کار به درستی صورت بگیرد، هیچ آسیب یا برش عرضی ای اتفاق نمی افتد. سپس ین بخش های کوچک به گرافت های واخد فولیکولی 1 تا 4 تار مویی برش داده می شوند. این برش باعث می شود که کمترین گرافت احتمالی ایجاد شود که این امکان را برای ما فراهم می کند تا از کوچکترین برش احتمالی استفاده کنیم. این کار به نوبه خود به معنای آسیب کمتر و بقای بهتر گرافت است.
ایجاد نواحی دریافت کننده: در حین آماده شدن گرافت ها، جراح نواحی دریافت کننده را ایجاد می کند. این مساله به این معناست که جراح باید بتواند هزاران برش کوچک را به شکلی ایجاد کند که بقای بیشینه گرافت ها و کمترین آسیب به موهای از پیش موجود را تضمین کند.
قرار دادن: قرار دادن گرافت ها به مهارت فنی، تجربه، تبحر، آرام ترین تماس و تمرکز بر جهت نیاز دار تا تضمین کند که هر گرافت با کمترین آسیب قرار داده می شود و رشد موی مطلوبی بدست می آید.
روش fit
در طول روش کاشت موی FUE، واحدهای فولیکولی مجزا ( گروه های موی یک، دو، سه و چهار تار مویی که به صورت طبیعی در پوست سر رشد می کنند) با استفاده از یک پانچ بسیار ریز یکی یکی برداشت می شوند. اندازه این پانچ بین 0.7 تا 1 میلی متر است. عموما موی ناحیه اهدا کننده مو کوتاه می شود تا پزشک بتواند پوست سر بیمار را مشاهده کند. واحدهای فولیکولی (که گرافت نام دارند) از نواحی مقاوم در برابر طاسی در کناره ها و پشت سر (که به آنها نواحی اهدا کننده گفته می شود) با استفاده از یک فرآیند چند مرحله ای گرفته می شوند. در ابتدا یک پانچ کوچک و تیز پوست دور یک واحد فولیکولی خط می اندازد. سپس یک پانچ کوچک و کند که عموما بین 0.7 تا 1 میلی متر اندازه دارد، برای فرو رفتن در بافت نرم دور واحد فولیکولی مورد استفاده قرار می گیرد. از آنجایی که جهت و زاویه واحد فولیکولی زیر پوست را نمی توان مشاهده کرد و اغلب با جهت مو در سطح تفاوت دارد، استفاده از پانچ تیز در زیر سطح پوست ممکن است باعث جدا شدن یا برش عرضی واحد فولیکوبی شود. در حالی که پانچ کند دور واحد فولیکولی را پوشش می دهد و در حین حال آن را از بافت های نرم مجاور جدا می کند.این فرآیند عموما “برش کند” نامیده می شود.
وقتی واحد فولیکولی از بافت های مجاور جدا شود، می توان آن را اغلب با انبرکی که موی بالای سطح پوست را می گیرد، استخراج کرد. هر گرافت واحد فولیکولی باید با دقت در نواحی دریافت کننده (نواحی مورد نظر برای کاشت موی طبیعی) کوچکی که پزشک در نواحی طاس یا کم پشت پوست سر ایجاد کرده، قرار داده شوند. بسته به ترجیح پزشک، واحدهای فولیکولی به دو صورت در ناحیه دریافت کننده قرار داده می شوند یا فورا پس از برداشت هر گرافت در نواحی دریافت کننده از پیش ایجاد شده قرار می گیرد یا پس از اتمام فرآیند استخراج واحدهای فولیکولی این کار صورت می گیرد. گرافت های برداشت شده که فورا کاشت نشوند،به دقت در یک محلول حاوی سالین نگهداری می شوند. از محلول های نگهداری بافت دیگر می توان به بافر، مواد مغذی و آنتی اکسیدان ها یا پلاسمای غنی از پلاکت حاوی فاکتورهای رشد و ویژگی های بهبود زخم اشاره کرد. محلول های نگهدارنده مانع از خشک و کم آب شدن واحدهای فولیکولیی می شود که فورا در نواحی دریافت کننده پوست سر کاشت نمی شوند.
مزایا:
کم تهاجمی تر بودن روش:برخلاف روش کاشت موی FUT، که در آن رشته از پوست سر حاوی واحدهای فولیکولی برداشت جدا می شود، برش ایجاد می شود و زخم با بخیه بسته می شود، گرافت های و بافت مجاور در روش FIT به صورت مجزا با استفاده از پانچ هایی برداشت می شود. به همین دلیل، بسیاری از افراد، این روش را به نسبت روش FUT کم تهاجمی تر می دانند.
کاهش ایجاد جای زخم و امکان کوتاه کردن مو:علاوه بر کم تهاجمی تر بودن، این روش کاشت مو همچنین مانند روش FUT جای زخم خطی ایجاد نمی کند.اگر چه بسیاری از جراحان با استعداد می تواننند جای زخم های خطی غیرقابل تشخیصی را با روش های برش زنی ایجاد کنند، در روش FUT همیشه یک جای زخم خطی باریک در بالاو پشت سر ایجاد می کند. علاوه براین، فیزیولوژی یا فعالیت های پس از عمل بعضی از بیماران باعث کشیدگی بیش از حد و درمان نامناسب ناحیه زخم در روش کاشت موی FUT می شود. این مساله اغلب منجر به ایجاد جای زخم بیشتر و برجسته تر در ناحیه اهدا کننده می شود.
زمان درمان کمتر و بهبودی سریع تر و نیاز های درمانی کم بعد از عمل:روش FUE با وجود زیر جلدی بودن، یک روش جراحی بدون ایجاد جای زخم نیست و مجموعه ای از جای زخم های کوچک و مدور را در ناحیه اهدا کننده ایجاد می کند. در صورتی که کاشت مو به درستی انجام شود، این نقاط بسیار ریز اغلب غیر قابل تشخیص هستند، البته به شرطی که بیمار موهای خود را طوری کوتاه کند که جای زخم ها ظاهرنشوند.
بسیاری از جراحان کاشت مو بر این عقیده هستند که ماهیت غیرتهاجمی تر روش FUEمنجر به زمان درمان و بهبودی سریع تر نسبت به روش کاشت موی FUT می شود. به دلیل اینکه زخمی بسته نمی شود و از بخیه استفاده می شود و در طول دوره درمان در ناحیه اهدا کننده کشیدگی بوجود نمی آید، عموما در روش کاشت موی FUE بیمار درد و ناراحتی کمتری را در ناحیه اهدا کننده احساس می کند. بیمارانی که روش FUE را انجام می دهند عموما سریع تر می توانند زندگی روزمره و فعالیت های خود را از سر بگیرند.
نواحی برداشت واحدهای فولیکولی بیشتر و امکان استخراج موی بدن (BHT):در روش کاشت موی FUE امکان برداشت واحدهای فولیکولی از نواحی مختلفی از پوست سر و بدن وجود دارد. این نواحی شامل پوست سر، پشت گردن، سینه، ریش، بازو، پا و هر ناحیه دیگری از بدن است که موهای کافی برای استخراج داشته باشد. برداشت مو از قسمت های دیگر بدن به جز پوست سر از طریق روش FUE و سپس کاشت آنها در پوست سر را روش کاشت موی بدن یا BHT می گویند. با وجود اینکه گرافت های موی بدن سیکل متفاوتی نسبت به موهای پوست سر دارند و خصوصیتات ناحیه اهدا کننده را حفظ می کنند، روش کاشت موی بدن گاهی اوقات در روش های ترمیمی موثر است و تعداد واحدهای فولیکولی موجود برای کاشت مو را به شدت افزایش می دهد. در نتیجه، در روش FUE پزشکان می نوانند برای برداشت مو ناحیه اهدا کننده بیشتری را داشته باشند.
بهترین روش برای موارد خاص و کوچک ( بهترین روش بازسازی ابرو):با توجه به اینکه روش کاشت موی FUE عموما نسبت به روش FUT کم تهاجمی تر است و در مدت زمان کمتری انجام می شود، برای موارد خاص و کوچک بهینه است. برای مثال، روش کاشت موی FUE برای بیماران جوان تری که تنها به تعداد گرافت کمی نیاز دارد و نمی خواهند جای زخم خطی در سر آنها ایجاد شود، این روش فوق العاده است. همچنین، روش FUE برای روش های کاشت موی مخصوص مثل بازسازی ابرو، که در آن به استخراج تعداد کمی گرافت مخصوص ( به عبارت دیگر واحدهای فولیکولی مجزای مو) با کمترین جای زخم نیاز است، بسیار مناسب است.
کاشت مو در جای زخم و بخیه
امروزه بسیاری از افراد درباره نحوه درمان جای زخم باقیمانده از درمان های کاشت موی قدیمی خود مشکل دارند. اغلب، افراد با این زخم ها در محل اهدای پیوند مو بر روی سر در حالتی مواجه می شوند که از تکنیک FUE در ابعاد بسیار وسیع استفاده شده باشد. به این ترتیب شما می توانید حفره ها یا سوراخ های ایجاد شده در پشت سر فرد را مشاهده کنید. برای درمان این مشکل می توان از روش کاهش اثر باقیمانده از زخم استفاده کرد که در آن سوراخ ها یا بافت های اطراف زخم بریده شده و نواحی سالم به یکدیگر دوخته می شوند. در ادامه، می توان در محل شکاف و بریدگی ایجاد شده از عملیات کاشت مو استفاده کرد.

مسئله دیگر در این رابطه این است که اگر شما با جای زخم های متعدد به خاطر استفاده از روش استریپ مواجه شده اید، می توانید به مرکز ما مراجعه کرده و از روش درمانی بهبود جای زخم استفاده کنید. به این ترتیب متخصصان ما چند مورد از جای زخم های ایجاد شده را با استفاده از تکنیک های جدید بریده و با متصل کردن بخش های باقیمانده باعث کاهش جای زخم و کوچکتر شدن خط به جا مانده از آن می شوند.
در نهایت، کاری دیگری که متخصصان ما برای افراد متقاضی انجام می دهند، کوچک کردن جای زخم خطی باقیمانده بر روی سر به خاطر کاشت مو است. متخصصان این کلینیک در واقع می توانند با استفاده از روش FUE پیازهای موی مورد نیاز را به صورت یک به یک در هر بار از ناحیه اهدا کننده خارج کرده و سپس این پیازهای مو را به محل ایجاد زخم خطی پیوند بزنند. به این ترتیب پیازهای مو می توانند در محل کاشت جدید رشد کرده و علائم باقیمانده از عمل جراحی را پنهان کنند.
جای سوختگی، تصادف رانندگی، عمل جراحی، استفاده از تکنیک های کاشت موی غیر پیشرفته و سایر موارد مانند آنها همگی می توانند باعث ایجاد آسیب هایی شوند که بر روی ظاهر شما تاثیر نامطلوب دارد. در این حالت موی اصلی در بافت آسیب دیده نمی تواند به خودی خود رشد کند. اما امروزه ما می توانیم به فرآیند رشد موی طبیعی در محل های وارد شدن آسیب با استفاده از تکنیک کاهش مو در محل جای زخم و بخیه کمک کنیم.
یکی از موارد وجود تصور نادرست درباره کاشت مو و جراحت های ناشی از آن این است که پیازهای مو نمی توانند در محل ایجاد زخم کاشته شوند، زیرا در صورت کاشته شدن از بین می روند. دلیل این موضوع که رشد مو در محل زخم ادامه پیدا نمی کند این است که بافت زخم باعث آسیب زدن به پیازهای موی فعلی در زمان ایجاد آن می شود. با این وجود باید بیان کرد که خون رسانی مناسب موجود در بافت آسیب دیده و دارای جای زخم می تواند از کاشت پیاز مو در محل ایجاد زخم و رشد آن حمایت و پشتیبانی لازم را به عمل آورد.
زخم های به جا مانده در ناحیه اهدا کننده مو
زخم های به جا مانده در ناحیه اهدا کننده مو (محلی که پیوندهای مو از آن گرفته می شود) معمولاً دارای شرایط عالی هستند. معنی این عبارت این است که این نواحی معمولاً نازک هستند و اغلب پیدا کردن آنها بر روی سر دشوار می باشد. همچنین در اکثر مواقع به سادگی می توان این نواحی خاص را با استفاده از موی سر (مگر در مواردی که سر تیغ زده شده یا بر روی آن خط انداخته شده باشد) پنهان کرد. در صورتی که جای زخم ایجاد شده به خاطر تکرار روش درمانی کاشت مو عریض تر شده باشد، احتمال ایجاد عفونت در این ناحیه افزایش پیدا می کند. با این وجود در این حالت نیز می توان به سادگی با استفاده از موی فرد بیمار (مگر در مواردی که مو بسیار کوتاه شده باشد) جای زخم ایجاد شده بر روی سر را پنهان کرد.
اگر شما به دنبال تیغ زدن به سر خود یا خط انداختن بر روی آن هستید، لازم است احتمال پیدا شدن جای زخم بر روی سر را جدی تر بگیرید و در صورت مشکل داشتن با این شرایط با پزشک خود صحبت کنید. در این حالت می توان برای رفع مشکل شما از روش کاشت موی FUE در جای زخم و بخیه استفاده کرد.
به هر حال در اکثر مواقع جراحت های به جا مانده در نتیجه کاشت مو بسیار نازک هستند و پیدا کردن آنها برای سایرین دشوار می باشد. بسیاری از بیمارانی که کاشت مو را به صورت موفقیت آمیز انجام داده اند، هیچ جای زخم مشخصی بر روی سر خود ندارند. کلینیک ما بطور خاص بیش از 3500 مورد کاشت مو انجام داده و برای شما پیدا کردن جای زخم بر روی سر اکثر افراد درمان شده دشوار و سخت می باشد. به هر حال بدن بعضی افراد گرایش به هایپر تروفیک (بزرگ شدن) جای زخم و تشکیل برآمدگی در محل ایجاد زخم دارد. در صورتی که شما سابقه این مشکل را در زندگی خود داشته اید، بهتر است از روش FUE برای کاشت مو استفاده کنید تا به این ترتیب از ایجاد زخم در قسمت اهدا کننده مو بر روی سر خودداری گردد.
خطرات
ریسک باقی ماندن جای زخم بر روی سر بیمار بطور کامل بستگی به تجربه جراح دارد. در صورتی که ناحیه اهدا کننده مو بطور صحیح با کمترین کشیدگی بسته شود، معمولاً اثر به جا مانده از زخم حداقل خواهد بود. متاسفانه، موارد نادر عدم موفقیت این روش درمانی تمام روزنامه ها و مجلات را پر کرده و بیمارانی که جای زخم آنها دارای شرایط عالی بوده است، کمتر درباره این موضوع صحبت می کنند.
روش ترکیبی در کاشت مو
درطاسی های وسیع 2500 تا 4000گرفت (5000تا 10000تار مو) لازم است تا پرپشتی قابل قبولی ایجاد شود. کاشت این تعداد مو فقط با روش جراحی FUTمستلزم برداشتن نوار پهن و بلندی (به عرض 2 تا 2.5 سانتی متر و طول 30 تا 33سانتی متر )از پشت سر بیمار است که نتیجه آن رد عمل زشتی است که تا آخر عمر باعث شرمندگی بیمار و عذاب وجدان پزشک می شود.
از طرف دیگر اگر قرار باشد تنها با روش غیرجراحیFIT این تعداد گرفت از سر بیمار برداشت شود عارضه ای که نصیب بیمار می شود طاسی وکچلیپشتسراست.
همچنین همواره برای بسیاری از دوستان که دارای طاسی کامل بوده و مشکلاتی از قبیل کمبود زمان ، دوری راه، مشکلات کاری و….اجازهعملکاشتمووپیوندموراکهبهطورمعمول ۲ یا ۳ جلسه به فواصل ۶ ماه انجام میگیرد به ایشان نمی دهد، این سوال مطرح بوده است که چطور می توان فقط و فقط در یک جلسه این عمل را انجام داد و در یک جلسه عمل پیوند موی طبیعی انجام شود.
برای جبران عوارض فوق پزشکان کلینیک فوق تخصصی کاشت و پیوند مو طبیعی دکتر دولتشاهی باترکیب دو روش FUT و FIT روش جدیدی را به نام روش ترکیبی ابداع نمایند. با بهره گیری از این تکنیک ما قادر خواهیم بود 16000 تار مو در یک جلسه به سر بیماران پیوند بزنیم.
در روش ترکیبی کاشت مو ، عمل پیوند موی طبیعی در 2 روز متوالی انجام میشود مثلا روز اولFUT و روز دوم FIT انجام می شود و در هر روز یک منطقه از طاسی کاشته می شود. به این ترتیب حداکثر موها در حداقل زمان کاشته می شود. حسن اصلی روش ترکیبی آن است که از بانک موی سر به نحو احسن استفاده شده و با استفاده هم زمان از هر دو روش کاشت مو(FUT+FIT)سطح وسیع تری (80-100% طاسی )پوشش داده می شود و تراکم موها افزایش می یابد.
با این اوصاف ما قادر خواهیم بود دو تا سه برابر آنچه که تا به حال امکان پذیر بوده است را به سر بیماران پیوند بزنیم.
برداشت FIT بیمار از منطقه مطمئن و بدون ریزش انجام مى شود تا مو ها در آینده نزدیک دچار ریزش نشود .
مزیت روش ترکیبی افزایش 30 درصد در تراکم موهای کاشته شده در طاسی های متوسط است.قبلا در یک جلسه کاشت مو با هریک از روش های FUT یا FIT در هر سانتی متر مربع از پوست سر 20 تا 30 گرفت (40 تا 60 تارمو) کاشته می شد. سپس در جلسه دوم که 9 ماه بعد از عمل اول انجام می شد لابلای موها پر می شد. اما امروزه با روش ترکیبی بدون معطلی می توان لابلای موها را کاملا پر کرد و تراکم موها را افزایش داد (گاهی تا 50 گرافت یا 100 تار مو در هر سانتی متر که معادل 30درصد افزایش تراکم است). کاشت مو با تراکم زیاد رضایت بیشتر بیماران و آسودگی خاطر پزشک را به ارمغان می آورد.بنابراین توصیه می شود که در طاسی های نه چندان وسیع هم از روش ترکیبی استفاده شود.
تراکم یکنواخت مو ها
یکی از نقاط قوت و مزیت کلینیک کیمیا در روش کاشت مو ایجاد تراکم یکنواخت در ناحیه کاشت مو می باشد . در ادامه شما را با این تکنیک بیشتر آشنا خواهیم کرد.
موهای ما در گروه های کوچک در همه جا سر رشد می کنند و هر گروه شامل یک تا چهار تار مو است. این گروه ها شامل مو و فولیکول هستند. فولیکول ساختاری کیسه مانند در زیر پوست سر است که باعث تولید و تغذیه رشد موی جدید می شود. گروه ها یا واحدهایی وجود دارد که تنها شامل یک مو است، اما اغلب این گروه ها یا واحدها شامل دو تا سه تار مو هستند. فردی که موهای پرپشت تری دارد، واحدهای فولیکولی موی او شامل چهار تار مو است. این واحدهای مستقل کوچک ممکن است در طول جراحی آسیب ببنید و منجر به رشد موی نامناسب شود. بنابراین، برداشت مناسب و با دقت آنها بسیار اهمیت دارد.
از این رو، این روش کاشت مو زمان زیادی می برد و گسترده است، اما ارزش وقتی که برای آن خرج می کنید را دارد.
قبل از روش کاشت موی فولیکولی، جراحان در کلینیک کاشت مو اغلب از روشی استفاده می کردند که در آن گرافت های بزرگ مو معمولا در گروه های 3 تا 8 تار مویی برداشت می شد. یکی از مشکلات این روش این بود که واحدهای فولیکولی مو ممکن بود آسیب ببینند یا شکسته شوند و بر رشد مو تاثیر می گذاشتند.
اما در روش FUT این مشکل بوجود نمی آید، زیرا واحدهای کاشت شده مشابه با زمانی که در ناحیه اهدا کننده بودند باقی می مانند.
این روش شامل قرار دادن واحدهای فولیکی به صورت زیر است:
a) واحدهای موی مجزا در جلوی خط مو قرار داده شوند.
b) واحدهای دو تارمویی در پشت خط مو قرار داده شوند.
c) واحدهای سه تار مویی در پشت 2 واحد مو قرار داده شوند.
d) سپس واحدهای 4 تار مویی در پشت سه واحد مو قرار داده می شوند.
با این کار، بدون خطر ” انباشت غیرطبیعی مو”، موهایی طبیعی با تراکم مناسب خواهید داشت.

kash-mo

مدت زمان ریکاوری
تا 24 ساعت پس از عمل کاشت نباید رانندگی کنید یا ماشین آلات کار کنید. به عنوان یک قاعده کلی، فرد باید به مدت 5 روز از ورزش کردن یا انجام فعالیت های سنگین خودداری کند. بیمارانی که عمل کاشت موی FUE را انجام می دهد می توانند در عرض یک تا سه روز به سر کار برگردند، در حالی که بیمارانی که روش FUT را انجام می دهند برای رفتن به سر کار باید بین 2 تا 6 روز منتظر بمانند. شایان ذکر است که این دستورالعمل ها کلی هستند. هر فردی در سرعت متفاوتی بهبودی پیدا می کند و برخی از مشاغل نسبت به مشاغل دیگر به فعالیت فیزیکی بیشتری نیاز دارند. پس از گذشت یک یا دو روز پس از عمل، اغلب بیماران در می یابند که دیگر به داروی مسکن نیازی ندارند.
عوارض
هر روش جراحی عوارض جانبی کمی دارد و روش جراحی کاشت مو نیز از این قائده مستثنی نیست. این مشکلات جزئی هستند و بدون اینکه اثری بر نتیجه نهایی داشته باشد، می توان آنها را برطرف کرد
این روش جراحی به طور کلی بسیار موفقیت آمیز و بی خطر است، اما با توجه به این که به سختی می توان پیش بینی کرد که این روش برای هر بیمار چگونه جواب می دهد، ممکن است مشکلاتی بوجود بیاید. روی هم رفته، هر فردی نسبت به هر عمل واکنش متفاوتی دارد.این روش برای اغلب افراد نتایج مثبتی را به همراه دارد، اما در صورت با تجربه نبودن جراح مشکلاتی ممکن است بوجود بیاید
عوارض جانبی احتمالی این روش جراحی شامل موارد زیر است:
• رشد ضعیف یا کند مو: احتمالا ناشی از آسیب به فولیکول ها است
• عفونت:این مشکل به ندرت پیش می آید، زیرا قبل و پس از کاشت مو بیمار داروهای آنتی بیوتیک مصرف می کند
• جای زخم مشخص: جراح سعی می کند برش را در بخش مناسبی از ناحیه اهدا کننده قرار دهد تا به سختی بتوان به وجود آن پی برد.
• التیام نامناسب زخم:عوامل ژنتیکی در وجود این مشکل نقش ایفا می کنند و بعضی از افرادنسبت به افراد دیگر سریع تر بهبودی پیدا می کنند.
• تغییر در رنگدانه پوست:احتمال تغییر رنگ پوست ( تیره شدن) وجود دارد، البته این اتفاق به ندرت پیش می آید.
چه روشی برای کاشت مو بهتر است
روش های کاشت fut و fit و روش ترکیبی هر کدام با توجه به شرایط خاص هر بیمار می تواند مزایا و معایبی را داشته باشد . پس از جلسه مشاوره برای کاشت مو ، متخصصین کلینیک کیمیا بهترین روش را برای کاشت مو برای شما انتخاب می کنند .

توصیه و مراقبت های پس از کاشت مو
شب پس از انجام عمل کاشت مو و چند شب پس از آن، بهتر است سر خود را بالاتر از بقیه اعضای بدن قرار دهید.در صورت نیاز برای خواب و درد داروهایی تجویز می شود. عموما به داروهای آنتی بیوتیک نیازی نیست. صبح پس از جراحی کاشت مو، هدبند را خارج می سازید و دوش می گیرید و پوست سر خود را سه مرتبه می شوئید، فقط برای روز اول این کار را انجام دهید.
در روزهای باقی مانده هفته، باید روزی دو مرتبه دوش بگیرید. به شما آموزش داده می شود که در حین دوش گرفتن به آرامی ناحیه کاشته شده را با یک شامپوی مخصوص به آرامی تمیز کنید. گرافت های واحد فولیکولی به خوبی در نواحی دریافت کننده قرار گرفته اند و در حین دوش گرفتن از جای خود بیرون نمی آیند. در صورتی که از دستورالعمل هایی عرضه شده پیروی کنید، پس از اولین دوش، دیگر به بانداژ نیازی نخواهید داشت.
اگر چه باید برای هفته اول پس از جراحی ریزش مو باید با احتیاط با موی خود رفتار کنید، ده روز پس از آن می توانید شامپو زدن، شانه زدن و مراقبت های موی نرمال را از سر بگیرید. در این زمان، گرافت ها به خوبی سر جای خود محکم شده اند. همچنین در این زمان می توانید موهای خود را کوتاه کنید. چهار هفته پس از کاشت مو، در صورت تمایل، می توانید موهای خود را رنگ کنید.
عموما بیماران می توانند کارهای روزمره خود را فورا پس از عمل کاشت مو از سر بگیرند. ورزش محدود در اولین هفته شروع می شود. برای چند هفته پس از جراحی کاشت مو بتسه به نوع برش ناحیه اهدا کننده و شل بودن پوست سر، باید از انجام حرکات ورزشی سنگین خودداری کنید
هزینه و قیمت
هزینه ی کاشت مو برای هر فرد می تواند متفاوت باشد و بسته به تعداد گرافت های کاشته شده برای هر بیمار دارد .
محاسبه هزینه های دقیق کاشت مو کار ساده ای نیست. تیم پزشکی ما در طول جلسه مشاوره قیمت میانگین کاشت مو را اعلام می کنند. جزئیات عمل و تعداد گرافت های کاشته شده قیمت نهایی روش کاشت مو را تعیین می کنند.
سوالات رایج درباره کاشت مو
آیا کاشت مو برای زنان نیز صورت می گیرد؟
بله. ریزش مو در بین زنان تقریبا شایع است. اگر چه الگوی ریزش موی زنان نسبت به مردان متفاوت است، و اغلب پشت خط مو کم پشت می شود، روش درمانی مردان و زنان مشابه است.
آیا این روش دردناک است؟
روش کاشت موی FUE دردناک نیست. برای بی حس کردن ناحیه قبل از شروع درمان از بی حسی موضعی استفاده می شود و از این رو بیمار در طول کاشت مو بجز احساس سایش مختصر دردی را احساس نمی کند. پس از کاشت مو کمی قرمزی ایجاد می شود که در عرض چند روز از بین می رود.
مدت زمان عمل کاشت مو
طول درمان به تعداد موی مورد نیاز بستگی دارد. معمولا کاشت مو بیش از یک روز طول نمی کشد ( بین سه تا هشت ساعت). با این حال، در بعضی از موارد، وقتی که تعداد تار موی زیادی کاشته می شود، بیمار دوست دارد روش کاشت مو در دو روز صورت بگیرد.
عوارض جانبی
با توجه به این که برش ها کوچک هستند، خطر عفونت پس از عمل بسیار کم است. احتمالا اندک زمانی پس از درمان کمی قرمزی و شاید ورم خفیف را در ناحیه درمان احساس کنید، اما این علائم در عرض دو تا چهار روز از بین می روند.
آیا پس از کاشت مو جای زخم ایجاد می شود؟
به لطف مهارت پزشکان متخصص کاشت مو، محل های درمان در ناحیه های کاشته شده معمولا به قدری کوچک هستند که جای زخم در عمل قابل تشخیص نیست. حای زخم در ناحیه اهدا کننده با موی موجود شما پوشانده می شود. در اغلب موارد، فن آوری های جدید بکار گرفته باعث می شود که خط موی بازیابی شده در عمل قابل تشخیص نباشد.
تعداد جلسات مورد نیاز
تعداد جلسات مورد نیاز برای بدست آوردن نتایج مطلوب برای هر فرد و بسته به میزان ریزش موی فرد متغیر است. اما بر حسب تجربه، اغلب بیماران حداکثر به دو جلسه نیاز خواهند داشت.
نتایج از چه زمانی قابل مشاهده هستند؟
بیماران می توانند فورا پس از درمان طرح کلی خط موی خود را مشاهده کنید و مو فورا پس از درمان به صورت نرمال شروع به رشد می کند. ریزش موی کاشته شده در چند هفته پس از درمان نرمال است، اما پس از این ریزش اولیه، مو دوباره قوی و سالم رشد می کند و برای همیشه باقی می ماند. نتایج را در حدود چهار تا شش هفته پس از درمان می توانید مشاهده کنید و نتایج کامل را در حدود شش ماه پس از درمان می توان مشاهده کرد.
میزان ماندگاری نتایج
نتایج روش های کاشت مو دائمی هستند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *